Uitslagen Waterschapsverkiezingen Rivierenland

Het zijn verkiezingen geweest die in een gemiddelde bananenrepubliek niet zouden hebben misstaan. Zetels die toegewezen worden door belanghebbenden, geharrewar over de stemprocedure, niet echt geheim, een opkomst van 23 procent en de uitslag vertraagd. Maar we hebben nu, bijna een week na het sluiten van de stembus, dan toch een voorlopige uitslag. 

De ingezetenen mochten 22 van de 30 zetels kiezen en dit heeft bovenstaande voorlopige uitslag opgeleverd. De verdeling van de stemmen per partij hebben we nog niet en dus ook nog geen inzicht in de verdeling van de restzetels, maar onder deze omstandigheden zullen we hier maar blij mee zijn. Zodra deze bekend zijn zullen we stemmen per partij aan het lijstje toevoegen.

Uit Maas en Waal is alleen René Cruijsen rechtstreeks door de ingezetenen gekozen. De andere Maas en Waalse kandidaten hebben het door een te lage plaats op de kieslijsten helaas niet gehaald. Hierdoor heeft de ervaren en kundige Jan Reijnen, die op de tiende plaats van van de CDA lijst stond het o.a. niet gehaald. Uit Maas en Waal komen verder Mari Gremmen, die aangewezen is door de agrarische organisatie  LTO/ZLTO, en Gerald van Ooijen uit Appeltern die zijn plaats te danken heeft aan aanwijzing door de Kamer van Koophandel.

De Tweede Kamer is niet tevreden over de gang van zaken. Als slechts een op de vijf kiesgerechtigden op komt dagen, waarvan dan nog eens tien procent verloren gaat door ongeldige stemmem omdat de procedure te lastig is en op de geheimhouding veel af te dingen is, blijft er er weinig over om trots op te zijn. Er wordt ook gezocht naar manieren om meer belangstelling te kweken voor de Waterschappen en voor een betere procedure. Zo wordt er o.a. aan gedacht om de stemming voor de Waterschappen samen te laten vallen met de Gemeenteraadsverkiezingen. De kiezer hoeft dan maar een keer naar de stembus waar hij dan twee stemmen uit kan brengen. Een idee dat de moeite waard is om eens uit te werken. 

MaasWaalWeb,   1 december 2008