|
Leeuwenaar Jan Hol bouwt in Venezuela kweekvijver voor nieuwe bedrijfjes |
|||||||||||||||||
Meer doen als arbeider tussen de arbeiders Na een voltooide priesteropleiding besloot Jan zich niet tot priester te laten wijden. Hij vond dat hij meer voor de mensen zou kunnen doen als arbeider tussen de arbeiders. Dus volgde hij aan de LTS, de voorganger van het VMBO, een spoedopleiding tot metaalbewerker en werkte enige jaren in Rotterdam om praktijkervaring op te doen als lasser en vormingswerker tussen de arbeiders. Gevaarlijk bestaan in Zuid-Amerika Hierna vertrok Jan naar Zuid-Amerika om, met een aantal gelijkgezinden tussen de arme, rechteloze arbeiders onder slechte en gevaarlijk omstandigheden te werken. Overdag om zelf de kost te verdienen, 's-avonds als vormingswerker, om de arbeiders te leren hoe hun positie te verbeteren. Een in meerdere opzichten gevaarlijk bestaan. Het werk in de fabrieken, mijnen en op scheepswerven was gevaarlijk. ARBO kende men er niet en het leven van een arbeider was niet veel waard. Het vormingswerk was gevaarlijk omdat de bedrijfseigenaren liever geen mondige arbeiders zagen en, vaak in samenwerking met dictatoriale of corrupte regimes, naar mogelijkheden zochten om de vormingswerkers het land uit te werken of achter de tralies te krijgen. Onder deze omstandigheden werkten Jan en zijn collega's o.a. in Chile en Peru. Toen het te gevaarlijk werd, en het werk praktisch onmogelijk, is men uitgeweken naar Venezuela. Hier waren de omstandigheden ook verre van ideaal, maar waren voor continuďteit en veiligheid toch beter. De vormingsschool In 1983 was hij bij de oprichting van de Vormingsschool voor werkenden en sinds 1992 is hij de coördinator van deze stichting zonder winstoogmerk. Ook hier overdag werken in de fabriek om de kost te verdienen en 's-avonds werken in de vormingsschool voor de arbeiders. Hard werken voor bescheiden resultaten want de arbeidsverhoudingen in Venezuela lijken nog erg op die in het Nederland van honderd jaar geleden. Machtige fabrikanten waarvoor de arbeiders productiemiddelen zijn die door de hoge werkeloosheid gemakkelijk te vervangen zijn, slechte en onveilige arbeidsomstandigheden en weinig wettelijke bescherming. Als er al wetten zijn, dan worden deze slecht nageleefd en zijn ze ook moeilijk af te dwingen.
De vormingsschool EFO waarvan Jan coördinator is Tweede kans voor ex-boefjes Op zoek naar praktische oplossingen viel het op dat veel jongeren tussen de wal en het schip raakten. Venezuela is rijker dan veel Zuid-Amerikaanse landen omdat het land over veel olie, aardgas, aluminium en andere grondstoffen beschikt. Hierdoor is er geld voor scholen. Maar de staatsscholen zijn groot en onpersoonlijk. Jongeren hebben veel problemen thuis en binnen het familiecollectief.
Om deze jongeren op te vangen richtte Jan een vakschool op. Een school waar ze alsnog, heel praktijkgericht, een vak kunnen leren. Jongens als metaalbewerker of elektricien en de meisjes als kapster of in het bereiden van snacks en hapjes die op de markt of een straatkraampje verkocht kunnen worden .De laatste tijd is er veelvraag naar computeronderwijs. Vakken en vaardigheden waar behoefte aan is en die de kansen op de arbeidsmarkt verbeteren. Aanvankelijk had de school geen eigen gebouw. Klassen werden ingericht in het buurtcentrum, maar moesten 's-avonds weer leeg zijn. Een verre van ideale situatie.
De werkplaats van de opleiding voor de metaalbewerkers. Het ziet er professioneel uit met keurige werkbanken, maar alles is van gebruikt materiaal dat door de studenten zelf opgeknapt is. Vindingrijk, praktisch en vooral: volhouden
Ze haalden afval op, sorteerden hieruit wat nog bruikbaar was, en lieten de rest op terrein van de school achter dat hierdoor, langzaam maar zeker, in een vuilnisbelt veranderde.
Dit is Venezuela
Riolering en soortgelijk probleem. Dat los je op door gemeentewerkers in een weekendje de kans te geven een paar centen bij te verdienen. Dan wordt de halve straat opengegraven en ligt er 's-maandags een rioolaansluiting.
Als je de mensen de kans geeft om en paar centen bij te verdienen kan er plotseling veel. De weg wordt afgezet en opgebroken, er worden sleuven gegraven en 's-maandags heb je rioolaansluiting. De "illegale" bewoners zijn een ander probleem. Die kun je op straat gooien, maar dan maak je vijanden die je het leven erg zuur kunnen maken. Maar als je een bouwplaats en een school met bruikbare machines hebt kun je niet zonder bewakers, dus wordt ze een baantje als hulpbewaker aangeboden. Het werkt! Opgelost! Kan meteen begonnen worden om de tuin, inmiddels goed voor tientallen vrachtwagens vuil, op te ruimen.
Met bulldozers en vrachtauto's is de tuin opgeruimd. Dat maakt al een veel betere indruk. De trap naar het dak ligt nog buiten. Hier is later een mooi trappenhuis omgebouwd. Dat is Jan Als je Jan dit hoort vertellen krijg je de indruk dat het allemaal niets voorstelt. Hans van Zwam die al een paar jaar de wintermaanden bij Jan in Maracay doorbrengt schept een ander, realistischer beeld. Hans hierover:
Modelschool Inmiddels is de school afgebouwd en in vol bedrijf met volwaardige opleidingen voor jongens en meisjes. Toen de school geopend werd waren er radio en TV-ploegen voor opnamen omdat de school er beter uitzag dan de met veel geld gesubsidieerde staatsscholen. Maar het had, vergelijkenderwijze, niet veel gekost.
Voor de grotere klussen worden vakmannetjes ingehuurd. Hier worden, nadat de leidingen voor riolering aangebracht zijn de vloeren afgewerkt. Want Jan werkt niet met dure aannemers, maar met ingehuurde vakmannetjes uit de buurt voor de grotere klussen zoals aanleggen van modern sanitair en het storten van betonvloeren. Hij werkte veel met tweedehandse materialen en afdankertjes. Jan hierover: "een Nederlandse zakenman die Venezuela verliet belde me of ik nog belangstelling had voor zijn keuken. Wij er met een paar mannetjes naar toe. Een prachtige keuken zoals je die hier in Venezuela alleen bij heel rijke mensen aantreft." Een andere zakenman schonk de hele kantooruitrusting toen hij voorgoed naar Nederland ging.
De keuken voor de kookcursussen van de vakschool. Een keuken zoals je die in Venezuela alleen bij heel rijke mensen aantreft. De keuken staat nu in de kookklas. Opgebouwd en aangepast door de leerlingen van de metaal- en elektravakopleidingen. Een juweeltje waarvan ik me voor kan stellen waarom de radio en TV-ploegen er op afkwamen. Maar dat geldt op alle plaatsen. Praktische, netjes afgewerkte lesbanken en werktafels, degelijke getraliede ramen en mooi siersmeedwerk in de entree. Allemaal gemaakt door leerlingen van de vakschool. Afwerking van de fraaie entree en het trappenhuis. Maar er is meer. Gereedschap voor zijn school krijgt Jan van de stichting "Gered Gereedschap." Gebruikt gereedschap van Nederlandse bedrijven en particulieren dat door de vrijwilligers van de stichting "als nieuw" opgeknapt wordt. De Technische Universiteit Eindhoven bewaart de afgeschreven laptops voor Jan en voor bureaucomputers, waarvan de verschepingskosten uit Nederland te hoog zijn, heeft Jan zijn adresjes in Venezuela. Hier gaat geen cent verloren en komt elk dubbeltje op de juiste plaats terecht. Kweekvijver Jan is inmiddels 63 jaar en je zou verwachten dat een project als een vakschool in een tropisch ontwikkelingsland dan al meer dan voldoende werklast is. Maar niet voor Jan.
De vakschool levert, zoals dit
werkstuk laat zien, vaklui af. Maar een vakman is nog geen
ondernemer. Zijn vakschool leverde goede vaklui af, maar dat bleek in Venezuela
niet voldoende. Veel afstudeerders hebben geen kruiwagens die ze aan een
plaatsje in een bedrijf kunnen helpen. Dus moeten ze zelf op stap om
klusjes te zoeken, goed werk af te leveren en een klantenkring op te bouwen.
De elektrotechnische werkplaats van de vakschool. Hiermee was het idee van de kweekvijver geboren. Houdt ze een tijdje in de gaten. Leer ze hoe een klus te begroten, de kosten in de gaten te houden en wat opzij te leggen om te investeren in het bedrijf. Kortom, een kweekvijver voor nieuwe bedrijfjes en ondernemers. Een dak voor d'n Hol Weer een opleiding en weer geen gebouw. Maar Jan is vindingrijk. Het gebouw waarin de vakschool gevestigd is, heeft een stevig plat dak en als hij hierop nu een lichtgewicht constructie met golfplaten bouwt heeft hij de ruimte voor zijn kweekvijver van bedrijfjes en productie.
Betonijzer op het dak van de vakschool geeft aan dat hier nog iets gebouwd gaat worden. Nu het geld er is kan de "no-nonsense kweekvijver voor ondernemers" afgemaakt worden. Zijn vrienden Hans van Zwam, Cor en Tanja van Hulst en Ger de Weert hielpen Jan het geld bijeen te brengen. Zij interesseerden de Ondernemersverenigingen uit West Maas en Waal en in een bliksemactie werd meer dan Euro 10.000,-- bijeengebracht. Voldoende om de Nationale Commissie voor Duurzame Ontwikkelingshulp zover te krijgen dat ze de rest van de kosten subsidieerde. No-nonsense De kweekvijver werkt op een no-nonsense manier. Binnen en jaar moeten de bedrijfjes in de vijver leren om het hoofd boven water te houden, want daarna moet er weer ruimte zijn voor de volgende lichting. Zo doe je dat in Venezuela. Zo doet Jan dat. Creatief, praktisch, vasthoudend, resultaatgericht en ogenschijnlijk zonder moeite.
Woning en bedrijfsinbraken vormen een groot probleem in Maracay. Daarom worden ramen in woningen en bedrijven voorzien van traliewerk om de inbrekers buiten te houden. Deze traliewerken, hier in de werkplaats van de school, bieden aan de jonge vaklui kansen op werk of om een bedrijfje op te bouwen. Jan en stoppen Nog even Hans van Zwam: " Als Jan er niet is loopt er niets meer. Al hij er wel is valt hij niet op, maar alles loopt. Hoe hij het doet snap ik niet, maar hij doet het. Nu zegt hij dat hij wil stoppen. Veertig tropenjaren is genoeg. Maar ik snap niet hoe hij dát gaat doen. Jan en stoppen. Ik kan het me niet voorstellen." Jan op zijn laconieke wijze: "Ik heb nu iemand voor het papierwerk, want daar houd ik niet zo van en voor de rest zien we wel. Ik moet eigenlijk hoognodig eens iets meer aan mijn eigen huisje doen, want dat is er in 15 jaar in Venezuela nog nooit van gekomen." Venezolaan onder de Venezolanen
In Theo's woorden geldt voor Jan Hol op de vraag wat de vakschool zonder Jan Hol moet: "Geen probleem als de vakschool niet zonder Jan Hol kan, want Jan Hol kan niet zonder zijn vakschool, Maracay en Venezuela." De arbeider onder de arbeiders is geëvolueerd tot een werker onder de werkers en een Venezolaan onder de Venezolanen. MaasWaalWeb, 6 november 2007
|
|||||||||||||||||