|
Leste
Mert - Druten |
|||||
|
De Drutense Leste Mert, op de eerste donderdag na Allerzielen (2 november) is nog steeds springlevend, ook al is er veel veranderd in deze 190 jaar. In het begin gingen boeren nog met een koe aan een touw, voor dag en dauw te voet naar de markt.
Handel in rundvee mag niet meer op de Leste Mert. In plaats hiervan is er nu veel handel in pony's, waarvan er duizenden in alle maten, rassen en kleuren in Maas in Waal zijn. Heel lang is het zo gegaan. Tot ver na de Tweede Wereld Oorlog. Nu mag het niet meer. de Angst voor veeziekten heeft er toe geleidt dat niet meer op straat gehandeld mag worden in rundvee. Toch wordt er nog wel gehandeld in vee. Tegenwoordig vooral in pony's waarvan er duizenden lopen in Maas en Waal. Daarnaast is er in een grote tent een kleindieren beurs met konijnen, kippen, cavia's en en andere dieren met een hoge aaibaarheid.
Maar ook wie niet naar de Leste Mert gaat eet op de eerste donderdag na Allerzielen erwtensoep met worst. Of, nog traditioneler, erwtensoep met een varkenspoot waar na uren en uren trekken op een sudderend vuur het vet nog steeds uitdruipt. Heerlijk na uren zwerven door de frisse herfstlucht. Hierbij horen zelfgebakken pannenkoeken met stroop of poedersuiker. Een traktatie. Geen wonder dat tradities, zoals de Leste Mert het eeuwige leven hebben. MaasWaalWeb, 1 november 2009
|
|||||