Veel nostalgie bij sloop Bewaarschool

Weer verdwijnt een markant gebouw uit Beneden Leeuwen. Dit keer is het de de oude kleuterschool, Bewaarschool zei men vroeger, bij het St. Elisabethklooster in Beneden Leeuwen. 

Dakpannen liggen in scherven op de grond, de dakkapellen zijn al half weg gebroken, maar de school, zoals velen wat oudere Leeuwenaren hem herinneren, is nog herkenbaar. Maar het is nog een kwestie van dagen voor de gehele school verdwenen is.

Heel veel Leeuwenaren, naar schatting een kleine 2000, grofweg tussen de 40 en 75 jaar hebben hier de eerste kennismaking met school gemaakt. Tekenen, knippen, plakken, vlechten, ravotten op de speelplaats en wat er zoal nog meer op een kleuterschool gebeurt.

De school was een van de activiteiten naast ziekenverzorging en wijkverpleging die de nonnen in het klooster voor de Beneden Leeuwense samenleving deden. Aanvankelijk werd de school geheel door nonnen gedreven, later kwamen er ook "gewone" kleuterjuffen.
De school werd, in de lokalen bij het nieuwe klooster,  geopend in 1932 en bleef hier tot men in 1963 kon verhuizen naar een nieuwe school aan de Rozenstraat. Hierna zijn de schoollokalen gebruikt door verpleeghuis St. Elisabeth dat ook uit de activiteiten van het klooster ontstaan is. 

Aan de zuidzijde is de school al verder gesloopt

Legendarisch is zuster Antonio die van 1936 tot 1958 en van 1958 tot 1975 aan de school verbonden was. Zij moet een meerdere generaties Leeuwenaren in de klas gehad hebben. Kinderen en zelfs kleinkinderen van eerdere leerlingen. Ze was, vooral voor het personeel, heel streng en leidde met vaste hand de school door de crisistijd, de Tweede Wereldoorlog en jaren na de oorlog. 

Befaamd was het schoolreisje in het laatste jaar van de school, dat in de tijd toen op vakantie voor de meeste Leeuwenaren een onbetaalbare luxe was, de eerste keer was dat veel kinderen een reisje buiten de streek maakten. Ver ging het doorgaans niet, de dierentuinen in Rhenen en Arnhem en de bedriegertjes in Rozendaal (bij Arnhem) waren geliefde bestemmingen, die een onuitwisbare herinneringen in de kleuterkopjes achtergelaten hebben. 

De school moet nu wijken voor de nieuwbouw van zorgwoningen op het terrein. Het streekmuseum, dat in het voormalige klooster gevestigd is, had het gebouw graag gehad, maar de Zorggroep Maas en Waal, waarvan het gebouw is wilde hier niet aan meewerken. Zonde, want hiermee is toch weer een stukje Leeuwense historie verloren gegaan. 

MaasWaalWeb,  6 september 2008